Czy szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B mają sens

…Wartość szczepień przeciwko grypie jest podobna do mycia rąk, jako środka zapobiegawczego zachorowaniu. Bez wątpienia mycie rąk jest tańsze i mniej szkodliwe

dr Jerzy Jaśkowski

Cohrane Colaboration jest uznawane za bardzo wiarygodne źródło informacji medycznej, zarówno o działaniu różnych leków jak i sposobów leczenia chorób.

Wadą tej organizacji jest to, że opiera się na wydrukowanych raportach. Jak wiadomo, aby wydrukować raport trzeba mieć środki finansowe oraz możliwości techniczne, umieć składać materiał i odpowiednio go opracowywać oraz możliwości dystrybucji, czyli dotarcia do potencjalnych odbiorców. A z tym bywa różnie szczególnie wśród lekarzy praktyków. Jak również wiadomo, od wielu, wielu lat wszystkie czasopisma medyczne wydawane są przez przemysł farmaceutyczny. Niestety przemysł ten nie dopuści do ukazania się żadnej pracy podważającej jego produkcję.

Z tymi zastrzeżeniami Cohrane Colaboration jest bardzo istotnym źródłem informacji medycznej. Z tym większym więc zaskoczeniem zapoznałem się z oficjalnym raportem tej organizacji dotyczącym szczepień zapobiegawczych przeciwko grypie, szeroko nagłaśnianych przez Światową Organizację Zdrowia – WHO i jej ośrodki krajowe, u osób starszych. Raport jednoznacznie negował sens szczepienia przeciwko grypie ludzi starszych. Wykazał, że wartość szczepień przeciwko grypie jest podobna do mycia rąk, jako środka zapobiegawczego zachorowaniu. Bez wątpienia mycie rąk jest tańsze i mniej szkodliwe.

[ The Cochrane Collaboration, założona w 1993 r., jest międzynarodową siecią ponad 28.000 oddanych ludzi z ponad 100 krajów. Pracujemy razem, aby pracownicy służby zdrowia, polityków, pacjentów, ich obrońcy i opiekunów, podejmują trafniejsze decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, w oparciu o najlepsze dostępne dowody badań, poprzez przygotowanie, aktualizowanie i promowanie dostępu do http://www.cochrane.org/cochrane – Cochrane Recenzje – ponad 4600 do tej pory, opublikowane w The Cochrane Library.]

Ostatnio ukazała sie kolejna publikacja dotycząca celowości stosowania szczepień, szczególnie obowiązkowych u dzieci.

Publikacja ukazała się pod tytułem : ”Wirusowe zapalenie wątroby typu, szczepienie u osób wcześniej nie narażonych na zapalenie wątroby typu B lub o nieznanym statusie ekspozycji” autorstwa Mathew JL., R.Mathew PJ., Boxall EH, BrokJ.

W związku z teoretycznie dużą ilością ludzi mogących być zakażonymi wirusem typu B , autorzy postanowili odpowiedzieć na pytanie czy szczepienie przeciwko WZW typu B jest korzystne u osób, które nie były narażone na zapalenie wątroby typu B lub tych, u których nie wiadomo jaki jest stan ekspozycji.

Autorzy znaleźli w całym piśmiennictwie medycznym, tylko 12 randomizowanych badań spełniających kryteria porównawcze. Dokładna analiza tych prac nie pozwala na postawienie wniosku, czy szczepienie profilaktyczne ma jakikolwiek sens.

Tylko w 4 badaniach, dodatkowo przeprowadzonych źle metodologicznie i na małej liczbie osób wykazano dodatni efekt szczepień. W porównaniu z innymi szczepieniami zanotowano podobne ilości powikłań. Dotyczy to także takich powikłań jak konieczność hospitalizacji, występowanie drgawek itd.

Wniosek końcowy autorów pracy jest jednoznaczny. U osób, które wcześniej nie były narażone na WZW typu B albo ich status jest niewiadomy, brak jednoznacznej odpowiedzi czy szczepienie jest korzystne.

Jak jednoznacznie wynika z raportu, biorąc pod uwagę natomiast występowanie powikłań brak wskazań do szczepienia szczególnie małych dzieci!

Wymaga wyraźnego podkreślenia że Minister Zdrowia opublikował w 1998 roku w Monitorze Polskim zastrzeżenie, że nie wolno wymuszać na chorym przed operacją poddawania się szczepieniom.

Wypada także podkreślenia fakt, że spadek zachorowań na WZ typu B w Polsce wystąpił pod koniec 1970 lat. Nieznaczny wzrost nastąpił w połowie lat 80-ch w związku z wprowadzeniem reglamentacji środków czystości przez huntę. Od ok.1991 roku notujemy wyraźny spadek zachorowań. Zdziwienie więc budzi fakt wprowadzenia przymusu szczepień w Polsce w latach 1996/7.

Służba Zdrowia ponosi wielomilionowe straty przelewając do prywatnych kieszeni [tj ok 200 000 porodów razy ponad 100 zł] pieniądze, które mogłyby być przeznaczone np. na operacje serca. jak Podaje Konsultant Krajowy około 3000 dzieci umiera rocznie z powodu braku pieniędzy i wprowadzenie przez NFZ limitów operacji serca u dzieci.

Podobnie z powodu braku pieniędzy w Polsce skuteczność leczenia chorób nowotworowych wynosi ok 30% gdy średnia dla Europy to 50-60%.

DO DNIA DZISIEJSZEGO TAKŻE BRAK JAKIEJKOLWIEK INFORMACJI, NA JAKIEJ PODSTAWIE I KTO PERSONALNIE DECYDUJE O UMIESZCZENIU DANEJ SZCZEPIONKI NA LIŚCIE SZCZEPIEŃ OBOWIĄZKOWYCH!

Wciąż istnieją w “demokratycznym państwie prawa” rejony zastrzeżone dla swoich! Jest to tym bardziej dziwne, że dotyczy to nie tylko naszego zdrowia ale i naszych – podatników – pieniędzy.

Źródło

Reklamy

Jeśli twój komentarz się nie ukazał zajrzyj na stronę Zasady komentowania bloga (na górze)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s